Stratego - Księgowość Warszawa

Sprawdzanie wiarygodności kontrahenta

Kadry i płace Warszawa

Najważniejszą kwestią w relacjach biznesowych jest rzetelność oraz uczciwość obu stron umowy. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto więc sprawdzić wiarygodność danego podmiotu, niezależnie od tego, czy jest to kontrahent krajowy, czy zagraniczny. Istnieje na to parę sposobów, dzięki nim nie będziemy musieli opierać się tylko i wyłącznie na zaufaniu.

Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta w Polsce?

Każdy rodzaj działalności gospodarczej posiada 9-cyfrowy numer NIP oraz numer REGON. Znając te numery, możemy sprawdzić spółki czy też daną osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w Portalu Informacyjnym Głównego Urzędu Statystycznego. Ponadto, osoby fizyczne prowadzące działalność zostały także ujęte w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Kolejnym sposobem jest sprawdzenie kontrahenta w Krajowym Rejestrze Sądowym, gdzie znajduje się baza danych o różnych podmiotach (spółdzielnie, spółki komandytowe, spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością itp.). Ponadto możemy ubiegać się o odpis z RDN (Rejestr Dłużników Niewypłacalnych), aczkolwiek będziemy musieli za niego zapłacić (odpis pełny 60 zł). Informacje na temat kontrahenta znajdziemy także w Biurze Informacji Gospodarczej (Krajowy Rejestr Długów, ERIF Rejestr Dłużników, InfoMonitor). W przypadku transakcji o wysokiej wartości warto dokładnie sprawdzić firmę, z jaką współpracujemy. Posłużyć do tego celu mogą wywiadownie gospodarcze, które dokładnie przeanalizują partnera biznesowego. Taki sposób weryfikacji jest jednak dosyć kosztowny, gdyż pozwala na uzyskanie jak najdokładniejszych informacji i pełną weryfikację kontrahenta. Oprócz tego, możemy złożyć także wniosek do ZUS-u oraz Urzędu Skarbowego, w ten sposób dowiemy się, czy firma nie ma czasem żadnych zaległych należności i czy jest czynnym podatnikiem VAT.

Jakie są inne sposoby na sprawdzenie wiarygodność firmy?

Oprócz podstawowych sposobów możemy również samodzielnie uzyskać niezbędne informacje i zweryfikować wiarygodność danej firmy. Pomoże nam w tym przede wszystkim Internet. Po wpisaniu danych firmy w wyszukiwarkę powinniśmy dowiedzieć się, czy firma faktycznie istnieje i jakie są o niej opinię. Można także telefonicznie ustalić to, czy rzeczywiście ona funkcjonuje. Oprócz tego warto zapoznać się z certyfikatami wiarygodności danego przedsiębiorstwa.

W jaki sposób sprawdzić kontrahenta z Unii Europejskiej?

Sprawdzenie wiarygodności kontrahenta zagranicznego jest równie ważne. Do tego celu można skorzystać z darmowego systemu VIES (Vat Information Exchange System). Wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarkę na stronie Komisji Europejskiej numer NIP oraz kraj zarejestrowania firmy. Dostęp do rejestrów na stronach internetowych jest bezpłatny dla większości państw wchodzących w skład EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Znajdują się tam zarówno podstawowe informacje o przedsiębiorstwach, jak i to, które firmy znajdują się w stanie upadłości czy też likwidacji. Ponadto, informacje potrzebne do uwierzytelnienia kontrahenta można również otrzymać przy pomocy zagranicznych izb handlowych, polskich konsultantów czy wywiadowni gospodarczych.

Dlaczego warto zweryfikować wiarygodność przedsiębiorstwa?

Wcześniejsze ustalenie wiarygodności przedsiębiorstwa, z jakim chcemy współpracować, jest niezwykle ważne i przyniesie nam wiele korzyści. Przede wszystkim zabezpieczymy się przed potencjalnym niewywiązaniem się firmy z zaciągniętych wobec nas zobowiązań. Co ważne, za każdym razem powinniśmy sprawdzać naszego partnera biznesowego, a nie tylko, kiedy pojawiają się co do niego jakieś podejrzenia. Weryfikacja powinna być więc przeprowadzana regularnie i mieć charakter stały. Dzieje się tak, gdyż kontrahent, z którym do tej pory nie mieliśmy żadnych problemów, może zacząć postępować w niechciany sposób czy mieć kłopoty finansowe. Stały monitoring partnerów biznesowych jest trochę kłopotliwy, aczkolwiek jest koniecznością, jeśli zależy nam na przeprowadzaniu sprawnych i bezproblemowych transakcji. Do sprawdzania wiarygodności przedsiębiorstw warto korzystać z pomocy biur informacji, jak na przykład ERIF. Wybierając usługę monitorowania danej firmy, dostaniemy powiadomienie, jeśli nasz kontrahent znajdzie się w rejestrze dłużników ERIF.

 

 

Masz pytania?Napisz do nas: biuro@strategodk.plLub zadzwoń: +48 22 602 05 00

© IC Partners Stratego S.A.
Stratego Doradztwo Księgowe na Facebooku IC Partners Stratego S.A. na LinkedIn IC Partners Stratego na Instagramie Wykonanie: Fessio